Kapsáře jsou praktickými vychytávkami do domácnosti, a to zejména tam, kde žijí děti. Kapsář může být estetickým doplňkem, použijete-li dekorační látky nebo pokud využijete techniku patchwork. Tento kousek může sloužit k ukládání hraček či drobných pracovních nástrojů v kuchyni nebo v koupelně.
Než začnete šít kapsář
Nejdříve je nutné si rozmyslet podobu, vašeho kapsáře. Podle jeho určení je možné doladit konkrétní detaily. Je také možné si zvolit libovolné rozměry. Úpravy mohou být libovolné.
Jak ušít kapsář do postýlky
Kapsáře do postýlek můžete ušít dle návodu níže. Rozmyslete si, na kterou stranu (zda na kratší, nebo širší stěnu) postýlky chcete kapsář umístit. Podle toho změřte metrem rozměry budoucího kapsáře a nezapomínejte také na přesah pro švy. Myslete také na uchycení budoucího kapsáře. V případě dřevěných nebo kovových postýlek je uchycení jednodušší. Na horní stranu kapsáře stačí našít tkalouny nebo látková oka rozepínatelná knoflíky nebo suchým zipem, která se umístí na tyč postýlky.
Jak ušít kapsář na zeď
U kapsáře na zeď je také nutné promyslet, jak bude uchycen a jaký bude jeho obsah. V případě, že se bude kapsář plnit těžkými předměty, určitě je potřeba vymyslet důmyslnější způsob, než jsou hřebíky. Je možné využít například tyč na sprchový závěs nebo malou garnýž. Myslete také na zpevnění strany kapsáře, za niž bude celé dílko viset.
Jak ušít kapsář do školky
Kapsáře do školky se od ostatních druhů liší. Jde o speciální vaky na ramínko, do nichž je možné vložit pyžámko a toto ramínko se pak pověsí do skříňky, kterou má dítě přidělenu. Zároveň je možné na vak našít kapsičky a vyrobit důmyslný kapsář, do kterého si mohou děti schovávat drobnosti, bonbony, gumičky do vlasů, sponky a další maličkosti, které se mohou ve skříňce snadno ztratit.
Materiál potřebný k ušití kapsáře
- pevná látka, šíře alespoň 140 cm, délka podle potřeby, asi 2 metry.
Látka se pak rozdělí na tři obdélníky o šíři 42 cm, délka může být 38, 50 a 88 cm, - 160 cm tkalounu.
Další materiál
- šicí stroj,
- střihový papír,
- nůžky,
- nitě,
- špendlíky,
- křída.
Návod jak ušít kapsář:
- Nejdříve si určete míry daného výtvoru. Ideální je přenést je na střihový papír, abyste se vyhnuli nerovnostem. Na střihový papír je také možné zadat rozměry kapes a takto je nějakým způsobem sjednotit. Poté obrysy vystřižených obdélníků přeneste na látku a vystřihněte. Při stříhání nechejte z každé strany přesah 2 cm kvůli začištění.
- Začistíme budoucí lemy všech kapes. To znamená, že na látce dle tohoto návodu založíme lemy dovnitř u všech stran, které měří 42 cm.
- Menší obdélníky přeložíme napůl (můžeme je přežehlit) rubovými stranami k sobě. Poté je položíme na sebe tak, aby ležely lícovou stranou k sobě a aby zažehlené puky ležely na sobě. V zažehleném středu je našpendlíme a přejedeme na šicím stroji obyčejným stehem.
- Látku zase složíme podle středových přehybů, které jsme nyní zašili. Ty budou nyní tvořit spodní stranu kapsáře. Dvě vrstvy látky jsou tak položené na sobě.
- Přešijeme tyto dva pruhy látky ve středu zase napříč. Vzniknou nám takto čtyři malé kapsy.
- Největší kus látky přeložíme napůl lemy k sobě a zažehlíme střed. Tak si opět naznačíme dno kapsáře. Pak si látku zase rozložíme. Vidíme před sebou obdélník látky s příčným nažehleným pukem
- Na tento kus látky položíme už vytvořený díl tak, že bude jeho spodní strana lícovat s pukem na větší látce. Vzniklou přebývající spodní stranu přeložíme přes díl tak, aby lemy ležely na sobě a zavřeme jej tak dovnitř. Vše důkladně zašpendlete.
- Takto nám vznikl naruby složený pytel. Ten zašijeme ze tří stran (kromě horní, olemované) entlovacím stehem, nebo obyčejným a poté cik cak, stehem.
- Obrátíme pytel naruby. Těmito kroky nám vznikla velká hlavní kapsa s menšími kapsičkami vepředu.
- Na boční horní švy našijeme tkaloun, kterým pak připevňujeme kapsář k tyči, kusu nábytku atd.